» EASTERN EXOTICAEASTERN EXOTICA

EASTERN EXOTICAEASTERN EXOTICA

<!--:sk-->EASTERN EXOTICA<!--:--><!--:en-->EASTERN EXOTICA<!--:-->

EASTERN EXOTICA, 2006  

Scénarista, kameraman a režisér Gabriel Gröber sa v kreatívnej výpovedi sústredil na “slovenských imigrantov do Veľkej Británie”. Dielo je projektom autor s jasným zámerom nepodobať sa na lokálny mediálny mainstreamový stereotyp dramaturgie veľkých kompromisov, či publicistickým kolážam realizovanch v korporátnom štýle “televýznych rýchlovýrobní”.

V čom je tento prístup moderný? Hojne používa nielen realistické typy “protagonistov života”, ale aj minimalistickú skratku, momenty náhody, náznak prekvapenia. Stres, veľké úsilie, nepriama šikana, byrokracia, citová účasť, nižší profil, clivo po domove, večné dilemy a existenčné otázky. Metafory všednodti i neobvyklosti. Je to reálne zachytený život v odpozorovaných, často len prchavých a neistých momentoch. I keď súčasne reflektuje závodnícky životný štýl.

Atmosféru Londýna tvorí tvrdý, rýchlo sa meniaci svet s tisícami symptómami násilia; napríklad časté “oči veľkého brata”, i priemyselné kamery. Bez šance pre lenochov, pôžitkárov, a mentálne prispalých. Adrenalínové zlatokopky, lovkyne v kategórii BIG FISH. Dalej fachmani, rôzni fyzickí makáči, workoholici. Všetci napriek ich pružným stratégiám  potia slzy, močia krv – a žnú “ovocie” – teda  najmä svoje vytúžené bobáky. Všetko je možné – ale draho vykúpené, a väčinou nie veľmi trvalé. A bez záruky.

EASTERN EXOTICA sleduje osudy štyroch typov osobitých mladých Slovákov a Čechov, ktorý začínajú v Londýne svoju “novú lepšiu medzinárodnú šancu”. Na hrane násilností, vypočítavosti, chytračenia, krátkozrakosti. Ale i nešťastia, stretov okolnosti a zlých náhod, zúfalstva. Po vyčerpaniach je tu hrdosť, že som tu – a bojujem o svoje naplnenie. Všetko lebo nič. Len pre silné nátury, ale ako bájny Sizyfos začať odznova a naplno.  Je to každodenná rutina boja imigrantských hľadačov o materiálne a duchovné prežitie. Reálna, nadštandardne aktuálna,  avšak kreatívne  univerzálna výpoveď o svete, v ktorom žijeme.

Celovečerný dokument  EASTERN EXOTICA   reprezentoval Slovensko v selekcii SOCIETY filmového trhu East Silver na MFDF Jihlava 2006. V súčasnosti sa pripravuje rebrand projektu, ktorý by mal v najbližšom čase distribuovaný na DVD. Teda nová vylepšená verzia filmu Eastern Exotica s anglickými i českými titulkami vrátane bonusových materiálov.

◙   PRIPRAVUJEME FILM AKO VOĽNÚ ADAPTÁCIU GRĚCKEJ BÁJE  SIZYFOS

Kto je Sizyfos?

Postavy: Sizyfos a jeho manželka, Azopos, Zeus, Smrť, Áres, Persefona,
ľudia, zvieratá, hostia, tiene

Ľstivý kráľ Sizyfos založil mesto Korint a postavil Korintský hrad. Hrad však nemal prameň. Sizyfos sa dopočul o spore medzi riečnym bohom Azopom a Diom. Azopos hľadal Dia, no ten sa pred ním ukrýval. Sizyfos zistil, kde sa Zeus ukrýva, a tak zašiel za Azopom. Prezradil mu miesto úkrytu Dia a naoplátku sa Azopos dotkol skaly pri hrade a stade začala tiecť rieka. Riečny boh vyhľadal Dia, no zabudol, že ten vládne nad bleskami. Zeus mrštil do blížiaceho sa Azopa blesk a spálil ho. Rieka, do ktorej spadli pozostatky Azopa, odvtedy prinášala aj kúsky uhlia.
Keď Zeus zabil Azopa, obrátil svoj hnev aj na Sizyfa. Prikázal Smrti, aby ho odviedla do ríše tieňov. Ako tak stál Sizyfos na hradbách, zbadal prichádzajúcu Smrť. Zobral dva povrazy a pri dverách ju zviazal. Zavrel ju do komnaty a celkom na ňu zabudol. Na svete však prestali umierať ľudia, zvieratá. Dokonca vtáci zasiahnutí šípom pokračovali v letku ďalej.
Zeus si zavolal boha vojny Área a poslal ho oslobodiť Smrť. Áres vtrhol do komnaty a priateľku Smrť pustil na slobodu. Svet sa opäť vrátil do starých koľají.
Sizyfos vedel, že smrť nad ním zvíťazí, preto povedal manželke, aby ho po smrti nepoctila žiadnymi posmrtnými obradmi. A naozaj, znovu sa ocitol v podsvetí. Manželka ho poslúchla a telo nechala tak. V ríši večných temnôt naschvál bedákal, že manželka na neho zabudla. Okolité tiene ho ľutovali, až ho Persefona pustila na zem pripomenúť manželke povinnosť.
Keď prišiel na svet, o ostatné sa nestaral, len si manželku nevedel vynachváliť a hodoval, koľko len vládal. Kráľ Sizyfos zodvihol čašu na prípitok. Smrť stojaca za ním mu odtrhla čašu od úst a po druhý raz ho odviedla do podsvetia, tentokrát navždy. Sizyfa stihol krutý trest. Musí váľať do kopca balvan mramoru, a keď je už na vrchole, balvan zletí späť na začiatok. Znova a znova musí Sizyfos opakovať márnu robotu a jeho utrpenie nikdy neskončí.

Up